مقاله های فلز

انواع لرزه گیرهای صنعتی

انواع لرزه گیرهای صنعتی
انواع لرزه گیرهای صنعتی

انواع لرزه گیرهای صنعتی (صرفا جهت مطالعه)

لرزه گیر ابزاری بوده که برای جلوگیری از ارتعاش و لرزه های ناخواسته بر روی خطوط لوله مورد استفاده قرار میگیرد ؛ نحوه کار این قطعه آسان بوده و برخی از انواع لرزه گیرها بسیار ساده هستند و تنها تکه ای از یک لاستیک یا به اصطلاح رابر می باشند برخی نیز پیچیده بوده و مدل های مختلفی از آنها با تحمل فشار بالا یا تالرنس بسیار زیاد برای لرزش های سنگین ساخته می شوند این نوع بر خطوط نفت , گاز و آب که پمپ های پرفشار بر روی آن نصب شده و برای محکم نگهداشتن شیرآلات و اتصالات صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد؛ لرزه گیرها با توجه به کاربردشان و متریال هایی که در ساخت آنها استفاده می شود مدل های مختلفی دارند در ادامه انواع لرزه گیرهای صنعتی را بررسی می کنیم . گلنرده سعید تولید کننده حفاظ نرده های فرفورژه با انواع درب آکاردئونی ، حفاظ شاخ گوزنی ، درب فرفورژه و … انواع سازه های گل نرده ای در خدمت شماست . برای مشاوره و ثبت سفارش با ما تماس بگیرید و یا همراه ما باشید با  :

 • انواع لرزه گیرهای صنعتی
 • انواع لرزه گیرها از لحاظ دما و فشار
 • موارد استفاده از لرزه گیرها
 • اهمیت استفاده از لرزه گیر چیست ؟
 • تولید کنندگان لرزه گیر در ایران

طرح های جدید حفاظ شاخ گوزنی

انواع لرزه گیرهای صنعتی

لرز گیرهای فلزی ( آکاردئونی ):

از انواع لرزه گیرهای صنعتی نوع آکاردئونی این محصول بوده که اغلبا در سایزهای 25/1 تا 10 اینچ تولید می شوند این قطعه در Ducting و Piping در صنایع مختلف برای جذب تغییرات ابعادی مورد استفاده قرار میگیرد از جمله خصوصیات لرزه گیرهای آکاردئونی تحمل درجه حرارت و فشار بالا , و جذب حرکات محوری , جانبی و زاویه ای با در نظر گرفتن آرایش مناسب می باشد از این سازه در صنایع مختلف اعم از نفت , گاز , پتروشیمی , صنایع ذوب آهن و… استفاده می شود .

مزایا  لرزه گیرهای آکاردئونی

 • بدون تعمیر و نگهداری هستند .
 • صرفه جویی در فضا
 • مصرف مواد کمتر
 • از بین بردن استرس خمش
 • نیاز به نیروی کار کمتر برای جوشکاری

لرزه گیرهای غیر فلزی :

جنس بدنه ای این نوع از فلز و لاستیک بوده که موجب مهار ارتعاش در دو سمت عمودی و افقی می باشد کاربرد این نوع به دما , فشار و میزان خورندگی تقسیم می شود مدل غیر فلزی در مقایسه با مدب فلزی دما و فشار پایینی را تحمل کرده و حداکثر دما در این نوع تا 90 درجه و حداکثر فشار تا 16 بار تحمل می باشد از مدل غیر لاستیک یا همان غیر فلزی بیشتر در پمپ ها استفاده می شود و نحوه اتصال آن به شکل فلنج است .

کارخانه تولید گل نرده

مزایای لرزه گیرهای پلاستیکی :

 • قابل استفاده برای محیط های مرطوبت
 • امکان استفاده در صنایع برق
 • مقاوم در برابر مواد پایه اسیدی

لرزه گیر خرطومی فلزی :

لرزه گیر خرطومی انعطاف پذیری بالایی داشته واز آن می توان به صورت مستقیم , وی شکل و یا دیگر زوایا استفاده نمود  به همین علت کاربردهای زیادی نیز دارد این نوع علاوه بر مهار ارتعاش لرزه های سیستم را کاهش داده و دیگر به پشتیبانی و تقویت کننده نیاز ندارد .همچنین استفاده از لرزه گیرهای فلزی خرطومی موجب کاهش فضای مورد نیاز برای نصب خط خرطوم می شود .

انواع لرزه گیرها از لحاظ دما و فشار

لرزه گیرها با رنگ قرمز برای دمای 90 درجه سانتی گراد و فشار 10 بار مناسب می باشد ؛ این قطعه با رنگ آبی متناسب برای دمای 60 درجه سانتی گرادو فشار 16 بار است و لرزه گیرهایی با رنگ زرد متناسب برای دمای 60 درجه سانتی گراد و فشار 10 بار است واین قطعه به رنگ آبی قرمز نیز برای دمای 90 درجه سانتی گراد و فشار 16 بار مناسب می باشد .

موارد استفاده از لرزه گیرها

به طور کلی از انواع لرزه گیرهای صنعتی  در خطوط لوله صنایع پتروشیمی , صنایع دریایی , غذایی و شیمیایی , صنایع سیمان , صنایع فولاد , صنایع چوب و کاغذ , پالایشگاه ها , نیروگاه ها , سیستم های حرارتی تهویه مطبوع و… استفاده می شود .

اهمیت استفاده از لرزه گیرچیست ؟

اتصالاتی که از ضربه گیر در آنها استفاده نشود در اثر ارتعاشات به راحتی می تواند از هم گسسته شود و خسارات جبران ناپذیری برای ساختمان به همراه داشته باشد ؛ عبور گازها و مایعات از لوله همواره با فشار همراه است که ممکن اس به شیرآلات صنعتی ضربه وارد کندبه همین منظور استفاده از انواع لرزه گیرها در اتصالات و شیر آلات صنعتی استفاده می شود تا این فشار و لرزش کاهش یابد ؛ مقاومت در برابر لرزش , برگشت پذیری در برابر تغییر شکل , انعطاف بالا در برابر ضربه , سبکی و سهولت در نصب , عدم نیاز به واشر و درزبند , قابلیت جذب صدا , کاهش اتلاف حرارتی ع مقاومت در برابر تنش های الکتریکی و.. از جمله مزایا و اهمیت استفاده از لرزه گیر می باشد .

تولید کنندگان لرزه گیر در ایران

از بهترین برندهای تولید لرزه گیر در ایران می توان به ارتعاشات صنعتی ایران , فلکسور پارس , ارتعاش میلاد , ارتعاشات صنعتی اراک , ارتعاش گستر صانع و… اشاره نمود .

نمونه کارهای درب و حفاظ آکاردئونی
امتیاز شما
چند ستاره متعلق به ماست ؟
[Total: 0 Average: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.